Blog
Poslední články
Přední pediatři ČR nošení dětí neodsuzují, ba naopak. Přečtěte si jejich názor.
Stanovisko České pediatrické společnosti k nošení dětí v šátku
Nošení dětí v šátcích není ve středoevropském prostoru nic nového, přesto to byla oblast dlouhou dobu upozaděná mimo běžný život kočárky a názorem o nutném ležení miminek osamotě na rovné podložce. V posledním desetiletí si nošení na těle rodiče opět postupně buduje své místo v péči o dítě. Šátky samotné vypadají v naší technické společnosti velmi alternativně, rodiče, kteří tak své děti nosí, se musí vyrovnávat s obavami zbylých nenošených generací o zdraví dětí. Často se setkávají s doměnkami, že se dětem zničí páteř, že se udusí, že budou rozmazlené, že se nenaučí samy chodit. Pokud se rodiče odvolávali na zahraniční literaturu, často rozhovor zkončil na tom, že v ČR není autorita, která by nošení doporučovala a tudíž nošení nemůže být bezpečné. Ale časy se mění, stále více pediatrů, neurologů, ortopedů a dětských fyzioterapeutů nošení poznává a učí se ho vhodně využívat a my jsme velmi rádi, že tématu nošení věnovala pozornost také Česká pediatrická společnost. Na konci srpna bylo zveřejněno stanovisko předních českých pediatrů, kteří informace o nošení vyhledali, prozkoumali a porovnanali s pediatrickou péčí v ČR. Výsledkem je krátká zpráva shrnující zásady správného nošení, možná rizika a způsoby jejich eliminace. Důraz je kladen na správné polohování kyčlí a páteře, které už znáte z načich článků a které na kurzech vázání učí všichni dobří lektoři vázání. Kolínka by měla být alespoň stejně vysoko jako zadeček, pokrčená a roznožená doširoka. Stejnou polohu by měly malé děti zaujímat také v jiných nosítkách - při výběru se ujistěte, že je to možné. Pokud miminku kolínka padají dolů, pokud je páteř prohlá dozadu do luku, nosítko není vhodné. |
Kopírujeme část souhrnu zprávy:
" Moderní společnost "znovuobjevila" nošení kojenců a malých dětí ("šátkování", babywearing, Babytragen) jako ideální metodu úzkého kontaktu dítě- rodič. Za optimální považujeme především psychický aspekt této těsné vazby, u nedonošených dětí navíc i aspekt výživový, protiinfekční a termoregulační. Možné negativní dopady na vývoj skeletu - páteř, pánev, kyčle - sice nebyly přesvědčivě prokázány, nelze je však zcela bagatelizovat. Nesporná rizika (úrazy, zadušení) této metody však nutno brát v úvahu a správnými technikami nošení dětí je prakticky eliminovat. Z hlediska péče o dítě nejsou tedy proti nošení dětí v šátku zásadní námitky."
Celý text zprávy můžete ve formátu .doc stáhnout zde:
Stanovisko ČPS JEP k nošení dětí v šátku
Milí nosící rodiče, pokud se nyní stekáte s lidmi, kteří budou poptávat vyjádření českých odborníků, můžete je na toto stanovisko odkázat.
Věra Kalousková
nosenideti.cz
Podobné články
Přidejte komentář
Buďte první, kdo okomentuje "Stanovisko České pediatrické společnosti k nošení dětí v šátku"
Pole označené hvězdičkou jsou povinná. *