Blog
Poslední články
Mateřství má několik milníků, kterým se nelze vyhnout. A jedním z nich je určitě i první, druhá, třetí... teplota dítěte. Pokaždé náročná. Miminko se chce nosit. Může? Samozřejmě ano!
Bacily maj´svátek – mámo, navaž šátek!
Zima, chladné mlhavé dny a s nimi nevyhnutně období soplících a kašlajících dítek. Ideální čas na článek o nošení a nemoci, řekla jsem si. Ideální čas, aby si své chytré rady máma vyzkoušela v praxi, řekla si Miriam a lehla. Takže to máme pěkně za čerstva.
Nošení v prvé řadě může pomoct preventivně – lidi nemají takové tendence chrchlat na miminko matce do výstřihu, jako dělávají boudičky kočárku.
Víme, že u předčasně narozených dětí reguluje nošení kůže na kůži jejich tělesnou teplotu, zvyšuje nasycenost kyslíkem a má vliv na rychlejší přibývání a růst. Dokonce i Světová zdravotnická organizace podporuje čtyřiadvacetihodinové nošení těchto miminek!
U kojence, který není u své matky, dochází k vyplavování stresového hormonu kortizolu, zpomalení srdeční činnosti, poklesu teploty, poruchám spánku a změnám v EEG. Imunitní systém dítěte oslabuje, tělo přestává produkovat leukocyty potřebné pro boj s bacily. Miminko tak skutečně fyzicky potřebuje přítomnost matky, aby fungovala jeho autonomní regulace.
Pokud je tedy za normálních okolností důležitější tělesná blízkost než, považte!, i přijímání potravy – co teprve v nemoci. Při režimu "asizuby", nachlazení, bolestech bříška, po nemoci atakdáleatakpodobně děti potřebují kontakt více než normálně – prakticky nonstop (mé 16ti měsíční batole najelo v nemoci skutečně na 24/7 full kontakt).
Proč nosit při nemoci?
- Vertikální poloha umožní děťátku lépe dýchat.
- Poloha Eustachovy trubice ve vertikálu zabraňuje ušním infekcím.
- Vertikální nošení pomáhá při refluxu.
- Děťátko snadněji usne a lépe a déle spí.
- Upravuje se mu tep.
- Nošení snižuje hladinu stresových hormonů, naopak se vyplavuje oxytocin – „hormon lásky“ (u obou!).
- Tělesná teplota dítěte se upraví podle teploty matčina těla. Dítě samo tak spotřebuje méně energie na udržení své tělesné teploty.
- Lépe poznáte, co se s miminkem právě děje a co potřebuje.
- Nošení snižuje pláč (a tím vyčerpání) až o 51% (číslo je z chytrých výzkumů, ale to, že méně pláčou, je prostě fakt).
- Kojené děti vyžadují během nemoci časté a dlouhé kojení – mateřské mléko je plné protilátek a pomáha hydratovat. Kojení v šátku je při nemoci prakticky nezbytné a praktické.
- Díky nošení je méně problémů se zažíváním a lepší využití přijaté potravy.
- A protože, tak jako vždy, se jinak nepostaráte o dalších 10 dětí, manžela, zvířata a zemědělskou usedlost :)
Jak?
- Ve vertikálním úvazu na břiše – starý dobrý kříž s kapsou uvnitř je ideální. Vepředu se za prvné líp tulí a kojí, za druhé máte lepší přehled o teplotě a celkovém rozpoložení nošence a za třetí se líp utírá sopel či jiné.
- Vezměte si raději šátek než nosítko – snáz se pere.
- Šátek, který vydrží drsné zacházení – skončí na něm kde co. Ten mazlící sněhobílý vlněno kašmírový odložte na jindy a šáhněte po barevném bavlňáčku.
- Volte moudře úvazy – dopředu a na obě ramena. Tentokrát si dejte skutečně záležet, ať je vám navázání pohodlné. Ponosíte si tak dlouho, až vám to možná milé nebude - v šátku spí déle, pamatujete?
- Noste bez oblečení. Kontakt vaší kůže s kůží miminka dělá opravdové zázraky. Ono se to tak nějak ví (dokonce to má i termín „termální synchronie“), že, ale dokud Miriam komplet nepozvracela sebe i mě a nepotřebovala ale hned zase nosit, nezkusila jsem to. Výsledek? Teplota opravdu klesla – zhruba o stupeň za hodinu.
- Nemocný nošenec je často rád, že je rád a nechá vás i sednout – využijte toho!
Nošení v nemoci zkrátka miminku prospěje a nám ušetří nervy a síly.
Doufám, že se o tom budete muset přesvědčovat co nejméně...
Buďte zdrávi!
Krisulka
redaktorka NošeníDětí.cz a lektorka vázání šátků
Podobné články
Přidejte komentář
Buďte první, kdo okomentuje "Bacily maj´ svátek – mámo, navaž šátek!"
Pole označené hvězdičkou jsou povinná. *