DOVOLENÁ! Od pondělí 15. 7. bude mít NošeníDětí.cz dovolenou. Vše se rozeběhne opět od 23. 7. Děkujeme!
MENU


 737 810 265    info@nosenideti.cz

Videotéka

15. 01. 2007
Videa

Velmi starý článek a velmi stará domácí videa s návody na vázání šátku. Dnes najdete odkaz na novou videotéku na NošeníDětí.INFO v sekci "Video". Ale třeba vám i tato archaická videa pomohou... :)

Videotéka

Protože pochopit návody na vázání nenní někdy jednoduché, objevují se občas na internetu videa, ve kterých maminky ukazují jak na to. K některým šátkům chodí DVD s návody, ale většinou jsou k dispozici jen kreslené nebo fotonávody. V zahraničí se už návody na vázání prodávají na DVD nebo VHS samostatně, v češtině ale zatím nic podobného dostupné není.

Chceme proto zatím alespoň trochu zalepit tuto mezeru. Natočili jsme několik základních úvazů. Kvalita není s ohledem na naše technické vybavení a také rychlost internetu nijak vysoká. Prosím, buďte vůči naší snaze schovívaví a berte tyto, možná neumělé, pokusy jako jakousi inciativu "matky sobě". Budeme se snažit videotéku doplňovat a vylepšovat. Snad vám i přesto videa pomohou...

Tyto návody nejsou bez vad. Pokud si nějakého nedostatku všimnete, nebojte se na něj upozornit v diskuzi.

Pokud budete chtít přispět dalším videonávodem, budeme jen rádi a odměna vás nemine :) Přivítáme hlavně maminky s menšími miminky, kterých máme nedostatek... :)

Po kliknutí na odkaz se video začne přehrávat v novém okně.

Kolíbka v kříži s kapsou venku

kolíbka v kříži s kapsou venku

váže

Bohulka s Petříkem
11 měsíců

video
.avi 10MB

video s titulky
.wmv 6,1MB

 

 

 

Dáme si šátek v polovině na břicho, pak jej vedeme dozadu, kde ho na zádech křížíme a dáme jej přes ramena vpřed. Na břiše ho opět překřížíme a vsuneme jej pod pás, který máme na břiše. Vedeme jej zase dozadu, kde si ho uvážeme ambulantním uzlem (normální dvojitý uzel se nám také nerozváže, ale ambulantní vypadá hezčí :)). Dobré je dávat si pozor na to, aby se nám šátek zbytečně nepřetáčel, bude se nám pak líp vázat i nosit :).

Vkládání dítěte do šátku:
(já tohle ukazuju s téměř ročním dítětem, takže už vystrkuje ze šátku nohy i ruce, ale malé miminko se bude v tomhle úvazu cítit moc hezky)

Na břiše se nám utvořil kříž. Ten pás, co je blíž k našemu břichu si necháme na rameni a vnější pás si dáme z ramene dolů. Šátek, co nám zbyl na rameni, si hezky roztáhneme a uděláme si pro dítě takovou kapsu. Pak uchopíme dítě do polohy tzv. klubíčka a vsuneme mu nejdřív zadeček a potom až hlavičku do té šátkové kapsy. Pak si nasadíme pás šátku, co jsme sundali z ramene zpět na rameno, a hezky jej roztáhneme na dítě, takže už má na sobě dvě vrstvy šátku.

Nakonec přes dítě přetáhneme ten pás šátku, co je v pase, a vznikne nám vlastně třetí vrstva šátku.

Napoprvé asi neodhadneme to, jak moc mít šátek povolený, doporučuji utáhnout spíše víc, miminko bude hezky fixované, bude mu teploučko, šátek jej hezky obepne a nás taky nebudou bolet záda :).

Tenhle úvaz jsme opravdu zbožňovali, já jsem na syna hezky viděla, on slyšel mé srdce, řeč a dech a byl opravdu velmi spokojený.

   

Kolíbka v kříži na bok

kolíbka kříž na bok

váže

Bohulka s Petříkem
11 měsíců

video
.avi 8,1MB

video s titulky
.wmv 3,4MB


 

 

 

Dítě si do této kolébky vkládáme podobně jako do kolébky v kříži s kapsou. Dítěti v poloze klubíčka schováme nejdřív zadeček, pak hlavičku do šátku. Pak přes něj přetáhneme pás šátku, co jde zezadu dopředu.

Tenhle úvaz vážu tady na videu s téměř ročním dítětem, takže už vystrkuje nožky, ruce i hlavičku, je moc zvědavý, ale miminko Vám v něm bude spokojeně buckat :).

   
Kříz s kapsou venku

kříz s kapsou venku

váže

Bohulka s Petříkem
11 měsíců

video
.avi 7,6MB

video s titulky
.wmv 3,2MB

 

 

 

Nejprve si na sebe uvažte šátek stejně jako u kolébky v kříži s kapsou vevnitř.

Položte si dítě vysoko na rameno a protáhněte nožičky křížem. Roztáhněte oba pruhy kříže široko od kolínka ke kolínku. Při roztahování si můžete pomoci nadskakováním - to odlehčí váhu miminka a pruhy půjdou roztáhnout lépe. Když dítě sedí v kříži, provlékněte mu nožičky kapsou, která je stále shrnutá na vašem pase. Nakonec ji roztáhněte přes selá záda miminka.

Petřík už je velký kluk, takže má tendence sedat si do šátku automaticky s rovnými zády. Pokud ale vážete malá miminka, dávejte při roztahování pruhů kříže pozor na správnou polohu kyčlí a zádíčka v mírném klubíčku. Roztáhněte oba pruhy poctivě od kolínka ke kolínku, nožičky klidně ještě nadzdvihněte zatlačením zespoda na chodidla, nebo povytáhnutím kolínek nad zadeček. Pokud okraje pruhů odstávají, dotáhněte je, uzel je celkem blízko :) Závěrečné přetažení kapsy už horší usazení miminka příliš zachrání.

 

   

Kříž s kapsou uvnitř

kříž s kapsou uvnitř

váže

VěrKa s Pepim
11,5 měsíce

video
.wmv 7,2MB

 

 

 

Druhá varianta předešlého úvazu, pruhy kříže se ale neprovlékají kapsou, jdou až přes ní. Dítě se umísťuje do napůl uvázaného šátku, proto je možné velmi dobře dotáhnout nejprve kapsu a až poté vnější pruhy.

U nejmenších miminek dbejte už při utahování kapsy na polohu žabáčka a podepřená záda mírně dokulata. Nebojte se pořádně dotahovat, miminko by nemělo odstávat nebo mít možnost hroutit se do stran. Je dobré, dát si pozor na to, aby se na zádech pruhy šátku nepřekroutily. Potom totiž budete zatáhnutím na lemy šátku na rameni blíž u krku dotahovat vrchní část zad miminka, zatáhnutím na lem dál od krku se utáhne kapsa pod zadečkem. Roztažení pruhů kříže vše ještě zajistí a pomůže podržet kolínka výš jak zadeček.

Opět, tyto zásady na mém videu příliš nevyniknou - Pepi už nějaký ten měsíc uměl sám sedět, takže si sedá rovně i v šátku.

Pruhy můžete na ramenou libovolně roztáhnout, lépe se tak rozloží váha dítěte a šátek nebude dřít. V této době jsem je ještě nosila shrnuté, Pepi měl asi 11kg, ale později jsem si roztahování nacvičila lépe :)

Pokud dobře utáhnete už kapsu, můžete v létě nechat pruhy kříže shrnuté na bocích miminka. Bude mít na sobě jen 1 vrstvu látky a bude více větrat.

 

Dvojitý kříž

dvojitý kříž

váže

VěrKa s Pepim
20,5 měsíce

video
.avi 12MB

video s titulky
.wmv 8,3MB

 

 

 

Tento úvaz není pro věčně se kroutící miminka tak bezpečný jako kříže s kapsou, ale výborně plní službu hlavě u starších a těžších dětí. Lépe totiž rozkládají jejich váhu a nošení je tak pro maminky a taínky pohodlnější.

Vázat začínáme vzadu v pase ve středu šátku nebo kousek vedle -závěrečný uzel pak můžeme udělat uprostřed, nebo se posune na bok. Pruhy zkřížíme jednou vepředu a poté ještě vzadu. Miminku vsuneme nožičky do pruhů kříže vpředu a uděláme z nich roztažením pohodlné sedátko. Menším dětem roztáhneme ruhy až na ramena a schováme jim tak ručičky. Větší děti už tyto praktiky nesou nelibě (tak jako můj Pepi), takže mohou mít ručičky venku. I v tomto případě se ale snažte pruhy roztáhnout co nejvýš, aby šátek zabránil nečekanému záklonu dítěte.

Vyplatilo se mi, dávat si hned při omotávání šátku pozor na stejnou délku pruhů kříže vpředu. Když jsem to neodhadla, bylo pro mě pak závěrečné dotažení celého pruhu problematické, jedno rameno bylo zatíženo více než to druhé a hned byl problém na světě...

Pokud se vám zdají lemy kříže pod kolínky dítěte moc navolno, můžete je ještě dodatečně dotáhnout - tahejte nahoru narameno, ne směrem dolů jako je obvyklé v jiných úvazech. Pokud šátek rádi dotahujete, je možné před vkládáním dítěte nedělat konečný uzel ale pruhy látky vedoucí z kříže na zádech jen na bocích provléknout pruhy, které tam již jsou. Po nasazení dítěte můžete za tyto konce lépe tahat. U méně kluzkých šátků závěrečný uzel můžete ale také nemusíte udělat.

   

Batoh

batoh

váže

VěrKa s Pepim
20,5 měsíce

video
.avi 7,9MB

video s titulky
.wmv 5,5MB

 

 

 

 

Velmi rychlý a oblíbený úvaz. Dítě může sedět vysoko, takže vidí přes vaše rameno.

Dítě dostaňte na záda, roztáhněte mu látku od podkoleních jamek přes zadeček až na ramena u menších, nebo na lopatky u starších dětí. Oba cípy šátku navlékneme na ramena a pečlivě dotáhneme postupně lem pod zadečkem i na zádech. Každý cíp před sebou několikrát přetočíme, aby se s ramen zbytečně nesesouval. Poté oba cípy vedeme pod rukama pod zadeček miminka, kde je překřížíme a dál vedeme pod jeho kolínkama dopředu, kde uděláme závěrečný uzel.

U nesedících miminek bychom se při vázání na záda měli snažit docílit stejné schoulené pozice jako při nošení vpředu. Pokrčte mu nožičky a spodní lem šátku zasuňte až do podkolenních jamek. Při dotahování pak dávejte pozor právě na utažení hlavně tohoto lemu a pak také horního lemu na zádech miminka. Zbytek za vás udělá kvalitní šátek. Kolínka jdou zajistit výše než zadeček také zkříženými pruhy látky pod zadečkem. Snažte se je vést pod kolínky a ne uprostřed stehýnek nebo dokonce jen přes zadeček. Model Pepi už má na to příliš dlouhé nohy, takže to nejde, u menších miminek to ale pomůže.

Při prvních pokusech se může stát, že nedotáhnete dostatečně horní lem na zádech miminka. Dítě od vás bude odstávat, vy budete muset jeho váhu vyvažovat velkým předklonem. Dítě bude dělat skopičiny a vás bude bolet střídavě jedno a druhé rameno, tak jak se bude vyklánět na různé strany. Pevným dotažením se tomu vyhnete.

Pokud vás popruhy na ramenou dřou, existuje několik technik jak jim ulevit. Než je povedete pod rukama dozadu, můžete je na prsou zkřížit. Můžete je také mezi prsy několikrát omotat vertikálně kolem sebe (podobně jako je lano smotané ze dvou vláken) a pak teprve pokračovat ve vázání. Další možnost představuje uvázání polovičního uzle (jako tkaničky na botech). Jsou i další, fantazii se meze nekladou... :)

 

   

Kapsa na záda

kapsa na záda

váže

VěrKa s Pepim
11,5 měsíce

video
.avi 14,3MB

video
.wmv 8,8MB

 

 

 

Složitější úvaz, který se mi ale osvědčil, když Pepi ztěžknul. Popruhy méně namáhají ramena a úvez působí velmi bezpečně a pohodlně. Dítě neuvážete tak vysoko jako do batohu.

Na dítě na zádech nejprve navléknete kapsu, pruhy vedete pod rameny dopředu, kde můžete uvázat poloviční uzel tak jako já, nebo je jen překřížíte. Dál každý z nich přehodíte přes rameno a šíkmo přes celá záda dítěte a dočiroka je roztáhnete. Nakonec oba pruhy vedete pod kolínkama dítěte dopředu, kde uvážete konečný uzel.

Zezačátku můžete mít potíže s přehozením a správným roztažením pruhů přes záda dítěte. Dobrý grif spočívá v roztažení popruhů po celé délce ruky. Pruh pak touto rukou hodíte dozadu, kde ho chytí truhá ruka. Na druhé straně můžete pruh za jeho horní lem (nebo lem blíže u vašeho krku) zvednout až do výše hlavičky dítěte a tak jej roztáhnete dostateně vysoko. Někdy také stačí uchopit pruh za horní lem jednou rukou nahoře u vašeho krku a druhou dole u nožičky dítěte a popotahovat po zádech nahoru a dolů, jako při řezání pilou.

A co by se na mém stylu vázání z videa dalo vylepšit? Mohla bych lépe roztáhnout oba pruhy kříže - jeden mám níž jak druhý. Pepi si stejně hned ruce vyndá ven, ale u malých miminek je to důležitější. Pruhy také nejsou roztažené úplně od kolínka ke kolínku. Nožičky Pepimu dobře drží už kapsa, ale celý úvaz by hned vypadal úhledněji :)

Článek s videonávody jak dostat dítě na záda najdete zde

Podobné články

Videotéka

Videotéka
15. 01. 2007


Přidejte komentář

Buďte první, kdo okomentuje "Videotéka"
Pole označené hvězdičkou jsou povinná. *Recenzenti nyní nejsou ověřováni, recenze nemusí být jen od našich ověřených zákazníků.


KOŠÍK

Váš nákupní košík je prázdný.