DOVOLENÁ! Od pondělí 15. 7. bude mít NošeníDětí.cz dovolenou. Vše se rozeběhne opět od 23. 7. Děkujeme!
MENU


 737 810 265    info@nosenideti.cz

Průřezové hodnocení šátků

15. 06. 2007
Zkušenosti a zážitky
V dobách, kdy měl málokdo více než 2 šátky na nošení dětí, se velmi nedostávalo jakýchkoliv srovnávacích referencí. Týden co týden jsme tedy posílali jedné nosnici různé šátky a ona se nakonec podělila o své dojmy. Čtěte dále...

Jak jsme testovali

Posledních několik týdnů jsem dostala báječnou příležitost postupně si ponosit v téměř všech šátcích, které jsou u nás na trhu.
Všechno to začalo zcela nevinným oznámením: Hledáme maminky z Hradce a okolí..
Z okolí jsem poněkud vzdáleného, ale ochotný manžel, který jezdí do Hradce do práce, mi každý týden vozil jeden šátek, ten testovaný vracel.
Hlavní tester: Julinka - věk 23 měsíců, váha tak 11 kg.
Nošená pravidelně až tak od 3 měsíců, ponejprv v doma šitém šátku, pak v šátku Storchenwiege, vzor Inka.
Nejvíce se nosí na zádech - batoh či kapsa, ale i klokan na břiše či kříž s kapsou přijdou občas k užitku.
Četnost nošení - někdy každý den, někdy třídenní pauza.
Během testování nošena snad každý den.
Jsem nosič samouk, kurz žádný nemám, jen galerie a videa na netu. Julinka je naše první miminko.

Spousta postřehů z testovacích týdnů je v diskusích u jednotlivých typů šátků.
Testování bylo velkou výzvou, byla jsem zvědavá, jak s kterým budu vázat, jak budou šátky pohodlné, jestli mi při vázání pomůžou nebo se budu muset víc snažit já.
Vázat se dá nakonec opravdu se všemi. Některé šátky při vázání samy pomáhají, u některých to dalo trošku víc práce mít úvaz správně a aspoň trochu pohodlně, ale nakonec se zadařilo.
Testování jsem zakončila týdnem se Storchem, abychom na něj nezapomněli.

----------------------------------------

Tak tedy: postupně se u nás vystřídaly tyto šátky:

Indie petrolejová, 4,5 m, rovné konce, běžná cena 1560 Kč

- tenký, na omak velmi příjemný šátek režného, gázového vzhledu, s drobnými nerovnostmi v látce. Pro mne byl na nošení velmi příjemný, bylo třeba jej pečlivě dotahovat, aby se u těžšího dítka neprověsil. Na zádech mi byl pohodlnější batoh, než kapsa.
Klouzal i dotahoval se velmi dobře, rovné konce nevadily, malý uzel.
Návody a instrukce k šátku jsou kreslené, velmi dobře vyvedené, se spoustou doporučení o vhodnosti věku pro který úvaz, o správném postavení miminka.
Velmi příjemně překvapil a na týden s Indií ráda vzpomínám.

Hodnocení: 4,5 hvězdičky.

Medley béžový Maja, 4,5 m, šikmé konce, běžná cena 960 Kč

- plátěný šátek, tenká, tvrdší látka, která byla méně klouzavá, horší bylo i dotahování, málo pružný. U téměř dvouletého prcka dalo práci, abychom se mohly  aspoň chvíli ponosit. Uvázala jsem s ním vše, ale značně ztuha, pravda. Pokud bych neměla žádné zkušenosti, tak bych se při vázání asi pěkně navztekala, i když trénink dělá mistra.
Jen mi tak proletělo hlavou, že ten můj doma šitý byl při nošení příjemnější.
Návody k úvazům jsou průměrné.
Obliba toho kterého šátku je značně individuální záležitost, takže klidně napíšu, že v půlce týdne už mě všechno bolelo a jako jediný tenhle šátek neodnosil celý týden. Tenhle se mi prostě nelíbil, nosilo se mi špatně.

Hodnocení: Je mi líto, ale jen 2 hvězdičky.

Guatemala Amazonas Paradiso 4,5 m, rovné konce (novější verze už má zkosené), běžná cena 1470 Kč

- tenký šátek, který byl  příjemný na nošení. Měkký, nepatrně méně klouzavý, než třeba Indie, neprověšoval se, netlačil, nádherně vzdušný. Byl zrovna teplý týden, tak jsem tu vzdušnost ocenila. U takhle tenkého šátku a těžšího a většího dítka jsem byla příjemně překvapená, že mě nebolí ramena ani jinde nic netáhne.
Za návody k úvazům bych dala lehké mínus, troška teorie o správné pozici miminka by neškodila. I když jsou tyhle šátky k mání jen ve dvou velikostech, tak je zde opravdu za relativně málo peněz hodně muziky.
Zanošený šátek je měkký a sametový.

Hodnocení: 4 hvězdičky.

Vatanai Kenai 4,5 m, šikmé konce, běžná cena 2630 Kč

- tohle byl snad nejtenčí šátek, se kterým jsem kdy nosila. Je opravdu jako pavučinka, velmi měkký, hodně pružný. Je třeba ho dotahovat v celé šíři, zpočátku jsem někdy víc utáhla jen lemy, které mě pak tlačily. Váže i utahuje se s ním trošku jinak, než se Storchem, na který jsem zvyklá, ale po týdnu už jsme byli kamarádi. Je nepatrně méně klouzavější. Návody k úvazům jsou vyvedeny velmi dobře, nechybí ani věkové doporučení, ani poučení o správné pozici miminka v šátku.
Šátek je trošku užší, než Storch, který má 70 cm na šířku.
Hodně jsem toho četla o vyklouzávání lemu zpod prdelky miminka u navázaného batohu.
Tohle se nám za ten týden nepřihodilo. Chybějící cm mi nevadily, ale je pravdou, že do Storchu či Didymosu se Julinka schová celá a může klimbat, Vatanai je přeci jen užší.

Hodnocení: 4,5 hvězdičky.

Šanami Orange 4,5 m, rovné konce, běžná cena 990 Kč.

- lehce silnější  šátek, nádherný barevný odstín - Orange se moc, moc povedl. Látka je na omak měkká, hladká, leč nepatrně jaksi prkenná. Váže se dobře, je zde potřeba důsledně dotahovat, aby byl úvaz v pořádku a neprověsil se. V poměru cena/výkon je to určitě dobrá volba. Šátek je sice trošku tvrdší a trčivější, ale při pravidelném nošení látka jistě časem ještě změkne.
Hodnocení: 3,5 hvězdičky

Easycare 12  4,2 m, rovné konce, běžná cena 2990 Kč.

- tak tenhle  mě dostal. A nejenom mě, manžel na něj ještě dnes vzpomíná.  Je nádherně měkký, báječně pruží, dobře klouže, dobře se dotahuje, přitom je tenký, vzdušný. Při vázání pomáhá, takže je navázáno opravdu raz dva. Pro větší dítě stále poskytuje dostatečnou oporu. Před testováním jsem tenhle barevný odstín už viděla na fotkách, ale v reálu je ještě krásnější. Tahle červená má nádherně teplý odstín a kombinace žlutooranžových proužků tu barvu ještě podpoří. Vždycky jsem si myslela, že červený šátek bych mít nechtěla. Tak to jsem se velmi spletla.

Hodnocení: 5 hvězdiček

Didymos Listy červené 4,5 m, šikmé konce, běžná cena 3190 Kč.

- opět nádherný týden s Listy. Měkký, hebký,  přitom dostatečně pevný šátek, který je možná méně klouzavý, než Storch, pokud už mám hledat nějaký rozdíl. Váže se skoro sám, dotahuje se báječně. Bezkonkurenčně nejlepší návody k úvazům, včetně DVD. Obrovská spousta vzorů, vyšší cena - to jsou jediné věci, které to Didymosu komplikují. Nabídka vzorů je obrovská, šátek je velmi rychle zanošený, nádherně měkký. Zde vyloženě hrozí vznik závislosti a touha nemít doma jen jeden. Ostatně témata k těmto šátkům zde v diskusi to jen potvrzují.

Hodnocení:  5 hvězdiček

Babyšátky Guatemala vzor 02  5,2 m, rovné konce, běžná cena 2100 Kč.

- měkký, teplejší, lehce silnější šátek. Je dobře klouzavý, s vázáním nebyly potíže, dotahování též v pořádku. Brožurka s návody je stejná, jako u Indie, tedy velmi dobrá. Zde jsme si nějak osobně nepadli do oka, ani nevím proč. Přitom se v něm nosí dobře a nemám si ani na co stěžovat.

Hodnocení 4 hvězdičky

Merry Carry Jade Grun 4,9 m, šikmé konce, běžná cena zatím nestanovena, ještě se sem nedováží, přibližně 1700 Kč.

- pevný, silnější šátek režného vzhledu, podobně jako třeba Indie. Velmi dobře pruží, nepatrné méně klouže, ale dotahování naprosto bez problémů. Moc příjemný týden, seděl nám. Škoda, že je nabízen jen ve dvou dlouhých velikostech. Taky se vzor líbil i manželovi.

Hodnocení: 4,5 hvězdičky

Storchenwiege Inka 4,6 m, šikmé konce, běžná cena 2240 Kč.

- pevný, dostatečně pružný, přitom měkký šátek. Dobře nese i větší a těžší dítě. Při vázání pomáhá, váže se s ním velmi snadno. Látka je silnější, hladká, příjemná na omak. Je velmi dobře klouzavý, dotahuje se snadno. Jsem na něj zvyklá a po těch několika týdnech to bylo moc příjemné se k němu zase vrátit. Než se Storch zanosí, tak to chviličku trvá, ale pak je opravdu nezničitelný. Ten se v lese nemusím bát položit na zem místo deky. Jen tak se nezatrhne.
Návody k úvazům jsou v němčině, s českým překladem, jsou zde i další doporučení k nošení.
Jen bych si přála, aby bylo na výběr trochu víc vzorů.

Hodnocení: 5 hvězdiček

---------------------------------------

Je vidět, že na špici se drží ty "drahé" šátky Storchenwiege, Didymos, Easycare.
Už poněkolikáté tu na diskusích potvrzené, že ty dražší, jsou prostě příjemnější a pohodlnější.

Těžko popsat atmosféru těch testovacích týdnů. Vždycky jsme se těšili, jak bude vypadat další šátek, s některými jsme se loučili opravdu neradi.
Moc fajn byly diskuse, které každý týden k tomu kterému šátku probíhaly.
Díky možnosti vázat s horšími i lepšími jsem některé úvazy zřejmě technicky více napilovala a teď se mi nosí mnohem pohodlněji, než před testováním.
Některé šátky měly šikmé, některé rovné konce. Nakonec jsem v tom neviděla podstatný rozdíl a vázalo se dobře s těmi rovnými i s těmi šikmými, u kterých se uzel na konci samozřejmě váže snadněji.

Pokud bych měla vybrat jen jeden šátek, který doma zůstane, pak mi opravdu poměrem cena/výkon/životnost/nosnost atd. vychází Storchenwiege. Jsem už na něj zvyklá, tím je můj výběr určitě podstatně ovlivněn.

Zjistila jsem, že jeden šátek by sice stačil, ale  je fajn mít alespoň dva, třeba kratší a delší. No a  taky je prima, když šátek ladí s oblečením.
Tady je nakonec moje vymyšlená kupička, ze které by bylo moc hezké každý den vybírat.
Řádně jsem popustila uzdu fantazii, ale na TBW má někdo i 16 šátků, tak proč si to aspoň takhle neužít.

Storchenwiege  - chtěla bych mít pruhy i Leo, oba v délce 4,1 m, abych uvázala  vše, co potřebuji. Volila bych opět Inku, Leo  buď přírodní nebo červené nebo modré.

Easycare - vzor 12, 4,2 m, ten by rozhodně nesměl chybět.

Didymos  -   á tady je to velmi komplikované. Takových různých vzorů a tkaní. Na prvním místě určitě Indio a nejlépe rovnou dvě!  Korálové a konopné, které mě moc láká vzhledem k materiálu. Obě  4,2 m, abych uvázala vše. Moc se mi líbí nový letní vzor Kopretiny, ty bych si přála v kratší délce,  tak 3,7 m. A aby toho nebylo málo, tak bych jednou ráda vyzkoušela Vlny, které si všichni chválí pro jejich nádhernou vzdušnost. Nějaký pruhovaný by se také šiknul, moc zajímavě vypadá Lars. Nebarvená, přírodní bavlna by stála za pokus.

Indie - petrolejová 3,7 m. Nádherná barva, nádherný šátek, stačila by mi tahle délka na batoh.

Testování skončilo, byly to nádherné týdny. A vždycky to bylo nejvíc právě o nošení.
Šátek je velkým pomocníkem ve spoustě různých situací.
Když je potřeba rychle nakoupit, na úřady, do schodů, do úzkých dveří, kde kočárek neprotlačím.
Když je malá unavená a nožičky už nemůžou, na poponášení.
Když rostou zoubky, nemůže se spát, trápí ji nějaký jiný neduh.
Když se nudí a chce vidět, co se děje na kuchyňské lince, když vařím.
Když věšíme prádlo, sekáme trávu.
Ať už na břiše či na zádech, jsou to nádherné mazlící chvíle, kdy jsme si úplně nejblíže, kdy tu a tam dostanu pusu nebo mě malá pohladí,  schoulí se ke mně a celá se v šátku schová.
Tohle zvítězí na celé čáře před všemi značkami a vzory.
Každému sedí něco jiného. Jiná značka, barva, délka. Moc jsme si testování všichni užili.
A těším se na postřehy dalších testerů.

 

Podobné články


Přidejte komentář

Buďte první, kdo okomentuje "Průřezové hodnocení šátků"
Pole označené hvězdičkou jsou povinná. *Recenzenti nyní nejsou ověřováni, recenze nemusí být jen od našich ověřených zákazníků.


KOŠÍK

Váš nákupní košík je prázdný.