MENU


 737 810 265    info@nosenideti.cz

Nošení v zimě - podle způsobu nošení

20. 09. 2008
Nosíme - rady a tipy

aneb Co se nosilo v roce 2008 :) Jak udržet v teple miminka nošená v kolíbkách a co pomůže dětem nošeným vertikálně vpředu i na zádech.

Nošení dětí ve studených měsících

Léto je pryč, bezstarostná doba, kdy stačilo miminko navléknout do šátku a vyrazit ven jen tak nalehko, skončila. Lámete si hlavu tím, jak se vlastně nosí ve studenější polovině roku? Nevíte jak miminko obléci, aby mu nebylo ani zima ani horko? A co vy? Poradíme vám!

Před 3 lety jsem psala pro NošeníDětí článek o nošení v zimě. V té době nebyly na českém trhu žádné pomůcky, nosilo se pod širokými bundami. Dnes už si můžete vybrat z celé řady nejrůznějších speciálních doplňků pro nosící rodiče a jejich děti. Pojďme se podívat, co všechno je možné k bezstarostnému nošení nejmenších miminek i chodících capartů v zimě využít.

 

Nošení v kolíbkách (vaky, šátky, ringslingy)

Tady je miminko vlastně kompletně schované v šátku, venku může mít jen obličejík, někdy ani to ne. Miminko je u vašeho těla, hřejete ho a proto je nejvýhodnější nenabalovat jen je, ale dát ho do šátku v domácím oblečení. Mezi vámi dvěma bude málo vrstev a budete se hřát, oba vás pak obalí šátek a další vrstvy oblečení budete přidávat navrch a budou společné. Vrstvit se až navrch je výhodné z několika důvodů. Máte přehled o tepelném konfortu dítěte - je vám chladno, stejně je i dítěti, potíte se, pravděpodobně se tak cítí i dítě. Pokud střídáte pobyt venku a v zahřátých prostorech třeba při pochůzkách po úřadech nebo po nákupech, přizpůsobujete se přidáváním a odebíráním vrchních vrstev, dítě nezůstane ve vytopené místnosti nabalené jako na ven.


2měsíce staré miminko v bundě SusesKinder

V každém ročním období se jako první vrstva pro miminko i pro vás hodí oblečení z vlny, případně směsové vlna/hedvábí, vlna/hedvábí/bavlna. Jsou to materiály s termoregulačními vlastnostmi, umí zahřát, ale když už dojde ke spocení, absorbují do sebe daleko víc potu než bavlna bez pocitu mokra. Z těchto materiálů se vyrábí také čepičky, pokud miminko ze šátku vykukuje, je dobré, aby mělo hlavičku zakrytou. K tomu nejsou nejlepší čepice třeba z fleesu, protože ten jako umělý materiál pot neabsorbuje, je voděodpudivý. Použít se dá také funkční oblečení umělého původu z Moiry. Tento materiál pot nenasává ale odvádí od těla do dalších vrstev oblečení případně do šátku. Pokožka je tak v suchu. Materiál je sice umělý, ale je výborně snášen i citlivou dětskou pokožkou s atopickým ekzémem nebo jinými potížemi.

Na hotové úvaz pak přijdou vrstvy navíc. Miminko v kolíbce vám přidá na šířce. Můžete použít vlastní nebo tatínkovu širokou bundu a zapnout ji jen trochu. Podívejte se také do šatníku, jestli v něm nenajdete nějaký široký vytahovací svetr.

 

Pokud ale tohle nestačí je možné použít tzv. "kapsu". Dostupné jsou výrobky několika firem. Jedná se o návlek, kterým zakryjete miminko v šátku, tkanicemi jej uchytíte ke svému tělu. Šijí se různě teplé, různých rozměrů a z různých materiálů - zpravidla flees případně ještě jedna slabá nepromokavá a neprofoukavá vrstva. Vy si tak můžete obléci svůj obvyklý kabát, vpředu ho sice nedopnete, ale dítě je tam zakryto právě kapsou.

Další možností jsou pak speciální nosičské bundy. Jsou to bundy, do kterých se dá vepnout rozšiřující vsadka, takže se do nich miminko v kolíbce pohodlně vejde. Vsadkám se dají zipy zapínat různě vysoko, takže si můžete libovolně regulovat, do jaké míry má být dítě zakryto. Výhoda bund je v tom, že jde o jedne kus oblečení, takže jde dohromady úplně zakryti, nikde netáhne a máte dokonalý přehled o teplotním konfortu miminka. V současné době jsou na našem trhu se vsadkami (tudíž dobře použitelné i pro kolíbkování) dostupné bundy MaM a SusesKinder.

 

Nošení "v sedě" na břiše (šátky, ergonomická nosítka, meti tai)


návleky BabyLegs


botičky Saling


Aiska pončo

Pokud nosíte miminko vertikálně, měli byste dávat pozor na veškeré části těla, které nejsou šátkem nebo nosítkem zakryté. Chránit se musí prochladnutí hlavičky a nožiček.

Na hlavičku můžete nasadit jakoukoliv čepičku. Výborné jsou čepice, které chrání také krk dítěte. Výborné jsou například "sloní čepice" firmy ManyMonths (v nabídce od října) - jedná se o kuklu ze 100% merinovlny, kterou děti nesundávají a je dlouhá až na ramena, takže nemůže krk prochladnout. Na tuto sloní čepici můžete ve velké zimě ještě přidat další čepici.

Nožičky můžete zateplit několika způsoby. Jednoduchým nápadem jsou delší ohrnovací tepláky, které se při nošení nevyhrnou tak jako běžné tepláky. Pokud nosí miminko běžné oblečení, můžete přidat na nožičky jednu vrstvu návleků. Návleky jsou podkolenky s otevřenou špičkou. Praktické jsou zejména proto, že jsou velmi skladné, můžete je nosit s sebou kamkoliv a pokud se ochladí, dají se velmi jednoduše nasadit již navázanému dítěti i přes botičky, stejně jednoduše se dají v případě potřeby stáhnout.

Pokud se ochladí ještě víc, přidejte dítěti na nožičky další vrstvu. Oblíbené jsou botičky ManyMonths z vlněné pleteniny . Jsou vysoké, takže zakryjí dítěti celá lýtka, která jsou při nošení nezakrytá. ještě o něco teplejší jsou pak vlněné botičky Saling - jsou to vysoké chlupaté capáčky, které jsou rovněž velmi teplé.

Stejně jako u nošení v kolíbkách, můžete vyřešit nedostatek širokých bund nošením zateplovacích kapes. Dítě se do ní schová celé i s nožičkami, odpadá tak starost o jejich prochladnutí. Vy si pak vystačíte s obvyklým kabátem, nebo bundou. Kapsa jde jednoduše sundat a opět nasadit, dá se použít jako přebalovací podložka nebo jako fusak na autesedačku či kočárek, jako deka. Je poměrně skladná, takže ji můžete nosit s sebou jen tak projistotu, nebo naopak pokud se ukáže že není potřeba, dá se sbalit do baťůžku.

Na podzimní počasí jsou výborné speciální nosičské fleesové vesty. Zahalí dítě i s nožičkami a váš trup, zahřejí. Jsou velmi pohodlné, nikde netlačí. Ideální řešení pro krásný podzim. Do velké zimy se pak dají nosit i pod další vrstvy oblečení.

Podobně fungují také ponča a nošičcké mikiny. Stačí pončo s větším výstřihem, nebo samozřejmě speciálně šité s ohledem na nošení dětí. Pončo vás ochrání před plýskanicemi, je volné a pohodlné. Jendoduché fleesové pončo si můžete ušít doma, dostupné jsou ale i elegantně vypadající ponča buď z fleesu nebo teplejší přírodní varianta vlněného ponča Aiska s bavlněnou podšívkou nebo jednoduché vlněné Mamaponcho.

Na nižší teploty se pak hodí nosičské bundy a kabáty. Dnes už jich je na trhu celá řada. Maminkám a tatínkům, kteří nosí výhradně nebo velmi často se vyplatí. Je to nejjednodušší varianta, jak dítě i sebe zateplit i v opravdové zimě. Bundy se zpravidla dají nosit i bez dítěte, pokud je třeba vepne se do předního dílu rozšiřující vsadka a bunda funguje stejně, jako kdybyste byli s dítětem jedna osoba. Bundy mívají jednu zatpelovací vrstvu fleesu a zvenku je vrstva chránící před deštěm a větrem. Kabát MamaJacket je pak elegantní varantou z přírodních materiálů.

Nošení na zádech (šátek, ergonomická nosítka, MeiTai)

Nošení v zimě na zádech je komplikovanější o fakt, že na dítě těžko dosáhneme, potíž může být s dětmi, které si rády strhávají čepici :) Velký rozdíl je pak také mezi dětmi, které jsou výhradně nošeny a mezi dětmi, které už samy chodí.

Při nošení na zádech je už těžké vystačit si s běžným oblečením. Některé bundy mají tak velký výstřih, že se do něj vysoko navázané dítě vejde. Vyzkoušejte také větší svetry, je možné, že se vejdete do nich. Pokud ale nosíte dítě v šátku nebo v ergonomickém nosítku níž, pravděpodobně to bude problém.

Pokud vyrážíte ven plánujete celou procházku pronosit, je opět nejjednodušší používat speciální nosičcké bundy, kabáty a ponča, které jsou k nošení na zádech uzpůsobené. Nemusíte tolik navlékat dítě ani vás - to je výhodné také z hlediska vázání - pokud jste méně oblečeni, váže se daleko líp než když má dítě bundu a vy střeba svetr. Pro nošení v nosičských bundách stačí opět projistotu zateplit nožičky ale hlavně hlavičku se zátyklem a krkem - výborné jsou vlněné kukly, protože výborně chrání hlavičku i krk, ale hlavně se při nandávání dítěte na záda a při nasazování svršků nesvlékají jako klasické čepice. Je dobré přidat dítěti také teplejší mikinu nebo bundičku pro případ, že si vyndá ze šátku a z bundy ručičky. Nasadit speciální bundu nebo kabát na dítě na zádech se může zpočátku zdát jako věc obtížná, ale po několika pokusech jde vše zvládnout bez potíží.

Druhou možností je obléct teple sebe i dítě, tak navázat. Stejně se vlastně musí postupovat také v příadě, že dítě chodí samo a navazuje se až v terénu. Na ochranu a zateplení dítěte se pak může použít ještě speciální kapsa. Ta je skladná, můžete ji nosit s sebou třeba v batohu a když začne být sychravo, sněžit nebo fouká vítr, zvládnete ji bez problémů přes dítě na zádech přehodit. Tato varianta je méně výhodná, hlavně kvůli tomu, že budete muset vybrat oblečení, které nebude při vázání překážkou. Dobře se váže na dospělácké fleesové bundy nebo na svetry. Na trhu existují velmi teplé vlněné svetry s fleesovou podšívkou značky SanuBabu, v těch vám nebude zima ani v mrazech.


kapsa MaM Deluxe


Peekaru vesta


kabát MamaJacket

Pro dítě jsou ideální nepříliš klouzavé kombinézy nebo overaly z fleesu nebo vlny. Výborný je například overal Koala, který je uzpůsobený pro nošené děti, má dlouhé nohavice, je zateplený hlavně v oblastech, které jsou při nošení nejvíce náchylné na prochladnutí. Špatně se váží děti v jinak moderních bundách do pasu, mají tendence se vyhrnovat. Myslete na zateplení nožiček, nošené dítě se narozdíl od vás nehýbe, krevní oběh je v klidu a neprokrvuje končetiny tak rychle, může mu být zima rychleji než vám.

Nechodící děti výborně zahřejí botičky z vlněné pleteniny nebo z vlněné srsti, nebojte se použít několika vrstev ponožek nebo návleků. Chodící děti budou mít samozřejmě standartní botičky, i tak ale počítejte s tím, že jakmile je navážete, můžou se jim vyhrnout kalhoty a lýtka by mohly mít holé. Vezměte s sebou minimálně návleky navíc.

 

 

 

Přehled výrobků vhodných pro nošení na podzim a v zimě
   
Vlněné prádlo a oblečení  
Cosilana pro děti vlna, vlna/hedvábí, vlna/hedvábí/bavlna, body, trika
Cosilana pro dospělé vlna/hedvábí/bavlna, trika
   
Na nožičky  
návleky DesignSocks nejdelší
návleky MokoBi nejteplejší
návleky BabyLegs nejkrásnější
botičky ManyMonths vysoké botičky z vlněné pleteniny, dostupné v říjnu
botičky Saling vysoké velmi teplé capáčky z vlněné srsti
   
Na hlavičku  
kukla ManyMonths kukla chránící krk, vlněná pletenina, v nabídce od října
   
Dvojšály  
dvojšála Babyidea chrání váš dekolt a krk váš i vašeho dítěte, flees, v nabídce zanedlouho
   
Kapsy  
Didymos BabyDos varianta teplý vlněný flauš a nepromokavý a větruodolný tactel/flees
Hoppediz fleesová kapsa a dvojšála zároveň, kapucky, v nabídce zanedlouho
Easycare Basic fleesová kapsa a dvojšála zároveň
Easycare Casual fleesová kapsa a dvojšála zároveň, kapuca i pro dospělého
MaM Zimní velká kapsa, vnitřní vrstva flees, vnější mikrovlákno, čepička pro dítě
MaM Deluxe velká kapsa, vnitřní vrstva flees, vnější mikrovlákno, uprostřed nepromokavá membrána, čepička pro dítě
SusesKinder prodloužitelná kapsa, dostupné v říjnu
   
Vesty  
Peekaru vesta z recyklovaného fleesu se stojáčky kolemkrku
SusesKinder flees, klasický střih i k samostatnému nošení nebo v těhotenství
   
Bundy a kabáty  
Ergo velmi dlouhá a pohodlnná bunda volného střihu s integrovanou šálou, oboustraná, flees/ nepromokavý a větruodolný Ultrex
MaM Coat elegantní střihu s dvojšálou, flees/mikrovlánko, uvnitř nepromokavá membrána
SusesKinder sportovní střih, vnitřní fleesová vrstva, vnější šusťáková, dá se používat jako sakostatná fleesová bunda, jako větrovka či pláštěnka nebo dohromady jako zimní bunda
MamaJacket elegantní kabát moderního střihu z nejkvalitnější vlny s kašmírem
   
Ponča  
Aiska elegantní počno, vlna/bavlna
SusesKinder jednoduchá střih, akryl/vlna
Mamaponcho krásné a velmi teplé pončo ze 100%vlny

 

 

Podobné články


Přidejte komentář

Buďte první, kdo okomentuje "Nošení v zimě - podle způsobu nošení"
Pole označené hvězdičkou jsou povinná. *Recenzenti nyní nejsou ověřováni, recenze nemusí být jen od našich ověřených zákazníků.


KOŠÍK

Váš nákupní košík je prázdný.