MENU


 737 810 265    info@nosenideti.cz

O nošení dětí v zimě II.

18. 11. 2010
Nosíme - rady a tipy
Jak nosit miminka a děti v šátku a nosítku v zimě? Jaké je dostupné termoprádlo, zateplovací kapsy a speciální nosičské bundy?

 

Nosíme děti v zimě

Podzim je skoro pryč, teploty padají, čím dál častěji prší, fouká, jsou mlhy, zanedlouho příjdou ranní mrazíky a s nimi sníh. A najednou už nestačí jen vzít miminko z postýlky, dát ho do šátku nebo do nosítka a tak vyběhnout ven. Proto i letos přinášíme pár rad jak se obléknout a také přehled dostupných pomůcek, které nám zimní nošení mohou usnadnit.

Méně je někdy více...

Osvědčená rada pro nošení miminek v zimě je: obléknout se spíše méně a zateplovat se svrčky až společně s miminkem. Miminka do jednoho roku, která ještě sama neběhají a nepotřebují proto na ven vlastní teplé oblečení, jsou venku nejspokojenější u vás, můžete těžit z toho, že se zahříváte nevzájem. Obléknout se méně a přidávat vrstvy navrch má také ještě jednu obrovskou výhodu - pokud jdete třeba do města něco zařizovat, budete se pohybovat chvíli na zimě, chvíli ve vyhřátých prostorech - pak už stačí jen uvnitř sundávat podle potřeby vrchní vrstvy, miminko se nebude uvnitř zbytečně potit. Pokud byste si vzali vlastní kabát, miminko byste navlékli do kombinézy, vázalo by se hodně špatně, mezi vámi by bylo zbytečně moc překážek na to, abyste miminko vyhřívali vlastním teplem a ještě nebudete mít přehled o tepelném komfortu dítěte.


bunda SusesKinder

vlněná kuklička a kamaše Bundle of Joy

Spodní prádlo je základ!

Začít zateplovat můžete už od oblečení miminka. Není to nutností a s bavlnou si také vystačíte, ale pokud nosíte opravdu hodně, můžete vyzkoušet některé z funkčních oblečků jak pro dítě tak pro vás. Monoho výrobců se v současné době vrací k osvědčenému a léty prověřenému zimnímu materiálu - k vlně. Moderní výrobci dokáží upravit vlnu tak, že je na omak velmi příjemná, ke klasických kousavým, těžkým a tvrdým vlněným svetrům už má daleko. Ovcím slouží vlna k zateplení a k ochraně před deštěm a nepohodou - stejně pak funguje i na našem těle. Vlákna vlny díky jejich struktuře výborně izolují a udržují námi vydané teplo. Oproti bavlně dokáží uvnitř zadržet mnohem větší objem vody, takže pokud se miminko zpotí nebo třeba poslintá, ublinkne nebo pobryndá :), vlna tekutinu nasaje bez pocitu mokra. Podle kušeností maminek také vlhká vlna nestudí - a to je v zimě velká výhoda.

Vlněné oblečení Cosilana
Vlněné oblečení Bundle of Joy
Vlněné oblečení ManyMonths

Pozor na periferie :)

Miminka jsou při nošení přitisknutá k vám tělíčkem, mají shované i ručičky, tamje hřejete vy. Na podzim, kdy třeba ještě nenosíte společnou bundu navrch, zůstávají venku jen nožičky a hlavička - a na ty je třeba pamatovat.

Co na nožičky

Miminko, které je v šátku nebo nosítku umístěno správně, má nožičky od sebe, kolínka výš jak zadeček. Běžné méně pružné kalhoty, dupačky, tepláčky na tohle nejsou stavěné a jakmile se miminko dostane do této polohy, nohavice nemilosrdně lezou výš a výš, většinou zůstanou lýtka odkrytá. Pokud nosíte často, budete už vybírat oblečení, které je dostatečně pružné nebo o chlup delší, aby se nosilo pohodlně. Výborné jsou punčochy, legíny nebo klasické pletené kamašky.

Spodky Cosilana - vlna/hedvábí malé a velké, vlna
Kamaše Bunde of Joy - merino
Kamaše ManyMonths - dvojité merino


návleky Wooltubes od ManyMonths

Někdy se hodí návleky, něco jako ponožky bez chodidla dole. Můžete je nosit všude s sebou, a pokud je potřeba, jen je natáhnete miminku na nožičky. Během nošení je můžete podle potřeby sundávat a zase natahovat.

Návleky DesignSocks - hladká "ponožkovina"
Návleky MokoBi - hladké i froté
Návleky BabyLegs - hladká "ponožkovina"
Návleky Bundle of Joy - merinovlna
Návleky ManyMonths - merinovlna
Pletené návlečky Mamaponcho - vlna


A pokud chcete nožičky zateplit opravdu poctivě jen jedním prvkem, jsou tu zimní capáčky. Pokud miminko nosíte pod svrchním oblečením, hodí se měkké capáčky. Velmi oblíbené jsou vlněné "chlupatky" Saling, i na nošení bez vrchní vrstvy se pak hodí zimní capáčky Liliputi s vlněným kožíškem uvnitř, kůže neprofoukne a dobře drží uvnitř teplo. A z moderních materiálů jsou pak zimní nepromokavé capáčky.

Co na hlavičku

Samozřejmě můžete používat běžně dostupné čepičky od bavlny až po flees. Nošené miminko ale sedí čelem k vám, pokud fouká nebo je zima, často mamiky řeší jeho holý krk, málokterá čepice je střižená tak, aby chránila i krček. Šálky se u malých miminek, které mají kratičký krček používat nedají. Mnoho služby udělá mikina nebo svetr s kapucou, které se dá podle potřeby nasadit i přes čepici. A pokud chcete zateplit ještě více nebo pokud vás už nebaví po padesáté rovnat miminku na hlavě čepičku, vyberte z nabídky výrobců dětského oblečení, kteří mysleli i na nošené děti.

Kukličky - vynález, který je k neocenění. Kukličky z úpletu těsně přiléhají k hlavičce dítěte, často jim kouká jen obličejík, jsou prodloužené, kryjí krk dítěte a sahají až na ramena, kde se mohou zavléknout pod mikinu. Výborně drží na svém místě i když dítě otáčí hlavičkou, větší děti siji také tak snadno nesundají jako klasickou čepici. Zvlášt oblíbené jsou kukličky z vlněného úpletu, které na svůj malý objem dobře hřejí. Když je velká zima, výborně fungují pod kapucami mikin a svetrů, v nejhorších mrazech na ně můžete navléknout jinou čepici, fleesovou, pletenou, jakoukoliv...

kukličky Bundle of Joy - bavlna, merino, dvojité merino
kukličky ManyMonths - merinoA pokud už přecijen máte koupenou pořádnou zimní čepici, dají se na zateplení krku a hrudníčku pořídit už jen nákrčníky.


kuklička Bundle of Joy chrání nejen hlavičku ale i hrudníček

dvojšála MaM


Jako slupky od cibule

Rodiče, kteří nosí málo obvykle zateplení řeší větší bundou nebo kabátem. Malá miminka se většinou ještě vejdou, později už můžete mít problémy bundu dopnout. Pokud jde jen o to dopnutí a dítěti koukají jen ramínka, můžete vyzkoušet fleesovou dvojšálu nebo její prodlouženou verzi sahjící přes záda dítěte až po nožičky od firmy Hoppediz.

Jednoduchým řešením může být také zateplovací kapsa. Je to vlastně něco jako deka přes dítě, po stranách většinou stahovací, aby nikudy netáhlo, opatřená tkanicemi, pomocí kterých se připevní k nosící osobě. Používá se v případech, kdy chce rodič nosit vlastní bundu ale už jí nezapne, dítě má tedy zvenku svoje vlastní zateplení. Kapsy se dají používat jako podložky, dečky, na zateplení autosedačky nebo kočárku. Velké kapsy s tkanicemi se dají používat později i při nošení na zádech.

Kapsa MaM
Kapsa BabyDos
Kapsa 3v1 Hoppediz


kapsa BabyDos

Rodičům, kteří nosí často nebo kteří si chtějí nošení zjednodušit co nejvíce, pak většinou volí některou z nosících bund nebo jiných společných svršků. Bundu obléknete rychle, v teple jste vy i dítě stejně, poslečný prostor si nejlépe vyhřejete, odnikud netáhne ani v největších fujavicích. Vybírat můžete podle vašich potřeb od fleesových vest, svetrů typu pončo, přes fleesové bundy, softshellové bundy, městské kabátky až po velmi teplé a nepromokavé zimní bundy.

Navázat dítě a obléknout přes sebe jen jednu další vrstvu je prostě nejrychlejší a nejpohodlnější. Záleží jen na vás, jaký ze svršků vyberete, zda potřebujete jen přechodovou bundu na vycházky ven, když se zrovna čerti nežení (flees, softshell), nebo zda potřebujete nosit za všech okolností, v teplotách pod bodem mrazu, v plíckanicích nebo v chumelenici - tam pak doporučujeme bundu s alespoň částečně nepromokavou a větruodolnou úpravou - bunda MaM nebo SusesKinder.bunda MaM

 

fleesové vesty Peekaru

fleesové bundy MamamButterfly

softshellové bundy MamaButterfly


zimní bundy MaM
zimní bundy SusesKinder

zimní bundy AngelWings

Při výběru nosičského oblečení je také dobré brát v úvahu, zda budeme miminko nosit střídavě v kolíbkách, nebo už jen vertikálně, jakoby v sedě. Pro nošení v kolíbkách jsou vhodné jen některé ze svršků - kapsa MaM a BabyDos, bundy MaM, AngelWings a SusesKinder. Ostatní mají speciální otvor pro hlavičku, počítá se s tím, že jí dítě bude mít volnou - kapsa Hoppediz, fleesové bundy a vesty MamaButterfly, fleesová vesta Peekaru... u těchto svršků se výrobci snažili zakrýt látkou i prostor mezi krkem nosící osoby a mezi miminkem.

A ještě poslední věc - jak dlouho chcete zateplující pomůcku využívat?

Troufám si říci, že největší skupina nosících rodičů potřebuje společné svršky přibližně do roka a půl stáří dítěte, ve většině případů se to přibližně kryje s nošením na břiše. Poté už většina dětí umí (a také chce) samostatně chodit, takže i v zimě je venku vypouštíte a musíte obléci do vlastního zimního oblečení. A jakmile to uděláte, je už výhodnější navazovat až na vaše vlastní oblečení, společné svršky nejsou třeba. Pokud patříte do této skupiny, nemusíte se při výběru ohlížet na fakt, zda je nosící oblečení určené i pro nošení na zádech. Hodit se ale stále může kapsa MaM - je dostatečně veliká i na batolata a dá se pomocí tkanic celkem jednoduše přetáhnout přes dítě navázané na zádech - když se vám tedy zdá, že nošení dítě může u vás na zádech i v zimním oblečení prochladnout, přidáte ještě jednu vrstvu kapsy.

Ale samozřejmě jsou rodiče, kteří už mají s nošením zkušenosti, na zádech nosí i malá miminka a to je pak třeba hledět i na fakt, zda jde nosící kapsa nebo bunda používat i na zádech a také jak snadno ji zvládnete nasadit a stáhnout. Nebo se může stát, že si oblíbíte dlouhé procházky, při kterých se ani nepočítá s tím, že by rok a půl staré batole bylo vypouštěno ven. Pro starší děti nošené na zádech je dobré vybírat z nejprostornějších dostupných bund - MaM nebo SusesKinder. Obě tyto bundy se také na dítě usazené na zádech nasazují nejjednodušeji.

Sháníte insipraci? Podívat se můžete do fotogalerie, nosnice obdařené šikovnými ručičkami mohou prozkoumat sekci Tvoříme jak ve fotogalerii, tak mezi články.


Ať se vám dobře nosí ať je počasí jakékoliv!


Věra Kalousková
NoseniDeti.cz


 

 

 

 

Podobné články


Přidejte komentář

Buďte první, kdo okomentuje "O nošení dětí v zimě II."
Pole označené hvězdičkou jsou povinná. *Recenzenti nyní nejsou ověřováni, recenze nemusí být jen od našich ověřených zákazníků.


KOŠÍK

Váš nákupní košík je prázdný.