MENU


 737 810 265    info@nosenideti.cz

Nosíme miminko "v sedě"

11. 11. 2009
Nosme děti správně

…o záludnostech vertikálního nošení :) Při nošení malých miminek "v sedě" je třeba dbát na jejich šetrné usazení. Jak má být miminko v šátku uvázáno? Jak se vyhnout nejčastějším chybám?

Update: článek je z roku 2009 a zmiňuje ještě obavy tehdejší kolíbkovací tradice brzkého vertikálního vázání. Dnes už jsou tyto obavy minulostí, pravidla šetrného nošení ve vertikálních úvazech jsou ale stále platná :)

Nosíme miminko "v sedě"

...o záludnostech vertikálního nošení :)

 

Většina maminek zvolí při nošení v šátku nejprve kolíbky a v okamžiku, kdy miminko vyroste natolik, že vpředu překáží a kdy posílí natolik, že se snaží s kolíbky různě vykukovat, začnou vázat také vertikální úvazy - miminko napolohují do šátku tak, že jakoby sedí. Některá miminka a maminky jsou s kolíbkami spokojené dlouho, horní věkové omezení pro kolíbkování neexistuje. Některá miminka ale kolíbky odmítají odmalička nebo mají zdravotní omezení, například je nutné fixovat nožičky kvůli vývoji kyčlí v pozici, která se s kolíbkami vylučuje. Pak se vertikálně nosí i úplně malá miminka.

O správné době, kdy je vhodné začít s vertikálním nošením, se stále vede otevřená diskuze a neexistuje jednotný názor odborníků. V Německu, kde má moderní šátkování nejdelší tradici, tamní školy vázání doporučují správně uvázané vertikální úvazy už pro novorozence. Vertikální klubíčko je podle nich pro malé miminko přirozené, podporuje správný vývoj kyčlí. Kolíbkám vytýkají problémy se stočením miminka podle těla nosící osoby, větší zátěž pro kyčle. Naproti tomu existují hlasy, které jsou spíše pro nošení čerstvých miminek v horizontálních kolíbkách, kde prý nehrozí přetěžování svalových skupin, které ještě nejsou na zátěž připravené. A i vertikálním úvazům se dá vytkount špatná poloha miminka, pokud se šátek neuváže správně.

Někdy se doporučuje počkat s vertikálním nošením do doby, kdy miminko samo udrží hlavičku, někdy do doby, kdy zvládne samo "pást koníky" s nataženými ručičkami a má posílenou horní část trupu, někteří by raději čekali až do doby, kdy se dítě samo posadí. V současné době neexistuje studie, která by prokazovala škodlivost jednoho z obou způsobů nošení miminek, stále je tedy rozhodnutí jen na zvážení rodičů. Jediná studie, která byla k tématu působení na vývoj páteře provedena, je práce Dr. Evelin Kirkilionis, která neprokázala, že by nošení obecně (jak vertikální tak v kolíbkách) vedlo k většímu výskytu problémů se zády u šestiletých dětí.  

 

Při nošení miminek na rukou se doporučuje převážně horizontální klubíčkování nebo další polohy, které ale nejsou napodobitelné v šátcích a nosítkách a nehodí se pro použití v delších časových úsecích. Hlavním argumentem pro nošení vleže v klubíčku je to, že pokud úplně malé miminko posadíme na předloktí, přeskočíme několik vývojových fází, během nichž dítě postupně posiluje svaly krku a trupu. Svalíky nejsou ještě páteři dostatečnou oporou, miminko se hroutí do stran a páteř je přetěžována. Při moderním nošení v šátku se ale snažíme napolohovat miminko tak, aby pro něj nošení bylo co nejšetrnější a aby nehrozily stejné komplikace jako při nevhodném předčasném nošení vsedě v náručí.


Čím se má nošení v šátku lišit od nošení na ruce?
správné nošení v šátku
...aneb vertikální nošení v teorii

Zásada číslo 1

 

Začněte od nožiček a zadečku. Malé miminko by mělo mít podsazený zadeček a toho docílíte tak, že mu pokrčíte nožičky a kolínka napolohujete výš jak zadeček. Nožičky budou roztažené od sebe a budou obepínat váš pas, spolu s pokrčenými nožičkami budou připomínat písmeno M. Právě tato poloha podporuje správný vývoj kyčlí.
Velmi malá miminka nedokáží nožičky roztáhnout tak, aby vás obepnuly kolem pasu. Novorozenec sám zaujímá polohu, kdy má nožky pokrčené a kolínka přitažená k bříšku. Tuto polohu můžete napodobit i v šátku, nožičky můžete jakoby založit mezi miminko a vaše břicho, nožičky pak ze šátku nemusí vůbec vykukovat. 

 

Zásada číslo 2

nošení dětí v šátku

S podsazením zadečku velmi úzce souvisí snaha zakulatit mírně miminku záda. Malé miminko přijde na svět s tzv. totální kyfózou, páteř nemá ještě zformované typické prohyby jako u dospělého. Není tedy nutné, abychom se snažili páteř za každou cenu rovnat. Navíc pokud se záda mírně zakulatí, miminko se zapře o šátek a rozloží se tak tlak na jednotlivé obratle. 

 

Zásada číslo 3

Šátek by měl miminko obepínat opravdu těsně, jedině tak mu bude moci poskytovat dostatečnou oporu. Zvláště u malých miminek, která ještě sama nesedí, je potřeba dotáhnout látku tak, aby bylo celé jejich tělíčko od kolínek až nad ramínka těsně přitažené k tělu nosící osoby.


Zásada číslo 4

Se zakulacením páteře konečně souvisí zajištění hlavičky. Pokud budou nejmenší miminka v šátku mírně zakulacena, hlavička, kterou ještě nedrží, se jim sama opře dopředu na hruď nosící osoby. U takto malých miminek musíme věnovat pozornost jištění hlavičky tak, aby nemohlo dojít k náhlému záklonu, který může být velmi nebezpečný. Aby miminku při nošení hlavička neklimbla dozadu, přetáhněte přes ni látku šátku.

 

Co všechno nás může zaskočit?

...aneb vertikální nošení v praxi


- dává stále nožičky k sobě

 

Jsou děti, které jsou živější, při vázání se neustále vrtí, dávají nožičky k sobě, různě se vykrucují. Jsou také děti, které jsou při samotném navazování nespokojené, mohou se vztekat a dávat nám svou nelibost patřičně najevo.

 

Možná se vám bude zdát udržení kolínek vysoko zpočátku nemožné, ale uvidíte, že se časem samotné motání šátku stane rutinou a na chytání nožiček vám zbyde čas i v průběhu vázání. Nožičky ve správné poloze zajistíte především roztažením látky od jednoho kolínka až ke druhému. Už jen to s průměrně kvalitním šátkem způsobí, že zadeček miminka do mírně pružícího šátku zapadne níž než kolínka. Polohu nožiček můžete upravovat průběžně během dotahování šátku, občas také pomůže po dovázání vzít do dlaní lýtka miminka a jemně zatlačit nožičky ještě trošku výš.

 

Mnoho miminek považuje za největší zábavu vzpírat se během nošení na nožičkách, zapírat se o šátek a jakoby pohopsávat. A tato činnost se většinou odrazí i na kvalitě úvazu, látka pod kolínky se postupně povoluje a dítě za chvíli nemusí být uvázno tak precizně. Hodně záleží na konkrétním úvazu, ale nebojte se převazovat za pochodu, třeba těsně po tom, co miminko usne. U kříže s kapsou uvnitř můžete šátek porozvázat a znovu dotáhnout kapsu, ve které je miminko usazeno, někdy stačí jen povolit za zády uzel a znovu dotáhnout jen lemy pruhů kříže jdoucí pod kolínky a znovu je do uzlu stáhnout. U dvojitého kříže stačí rozvázat uzel a znovu vytáhnout výš lemy pod kolínky.

- snaží se vykukovat na jednu stranu, bortí se do strany


Jsou děti, které v šátku sedí klidně, k výhledu jim stačí hlavička otočená ke straně. Ale většina dětí se snaží o ještě lepší rozhled. Zapřou se o látku a vyklání se do jedné strany, třeba aby viděly na zem. Určitě to není ideální, ovšem asi neexistuje způsob, jak by se tomu dalo úplně zamezit. Můžete vyzkoušet úvaz kříž s kapsou uvnitř, kde je miminko usazeno nejprve do vodorovného pruhu kapsy. Pokud je šátek opravdu dobře dotažený, kapsa miminko stáhne i po bocích a spolu s dalšími dvěma vrstvami látky roztažené přes jeho záda mu nedovolí tolik cestovat. Pokud zrovna vaše miminko prochází vyklánivým obdobím, sledujte, zda nepreferuje jen jednu stranu. Malá miminka často tíhnou k jedné straně a prohnutí v šátku po delší časové úseky tuto preferenci jen prohlubuje. Zkuste ho motivovat i k otočení hlavičky a ke sledování opačné strany, protáhete tak svalíky i na opačné straně. V průběhu nošení se můžete pokoušet miminko "rovnat" - mnohdy stačí nasunout ramínka a ručičky do stejné výše. Pokud se dítě v bdělém stavu vyrovnat nenechá, určitě se o to pokuste, jakmile usne. Přestane klást odpor, bude to pro vás jednodušší a na delší spaní mu zajistíte ideální nezatěžující polohu.

Na obrázku je vidět, že má miminko mimo osu už pánev a kolínka - jedna nožička je výš jak druhá. Snažte se už během vázání usadit miminko symetricky. Někdy ale ani pánev v ose nezaručí, že se trup miminka nesveze a nezbortí k jedné straně. Hlídejte, zda jsou ramínka ve stejné výšce. U dvojitého kříže můžete vstrčit ruce z obou stran pod pruhy látky a miminko vyrovnat.

 

- chce mít ručičky venku

 

Miminka by měla mít ručičky schované v šátku i s ramínky až do doby, kdy se samy naučí sedět. Pokud malému miminku necháte ručičky ze šátku venku, můžete sledovat, jak se v zádech prohne do záklonu, lopatky jdou k sobě. V této době ještě dítě není připravené na samostatný sed, nespěchejte na něj.

Určitě je taktičtější, odmalička učit miminko tomu, že ručičky patří dovnitř, nepodporovat ho ve vyndávání ruček ven nelákat ho k tomu hračkami. Většina dětí je tak zvyklá a ruce ven začnu zkoušet opravdu až v době, kdy na to samy dorostou - a mnohé z nich ručičky uvnitř upřednostňují i pak. 

 

- chce vidět, zaklání hlavičku

 

Většina dětí dřív nebo později zkusí vylepšit si výhled také záklonem hlavičky. Při pohledu z boku často takový záklon vypadá až děsivě. Pokud jde jen o občasné okouknutí okapů a listů stromů, určitě se dětem nic nestane, delší nošení se zakloněnou hlavičkou ale doporučit nemůžeme.

Můžete zkoušet odmalička přetahovat za hlavičku jeden z pruhů látky. Pokud miminko v bdělém stavu látku za hlavičkou nesnese, nezbyde, než hlavičce nedovolit záklon pomocí 

vlastní dlaně. Většinou je zaklánění hlavičky jen krátkodobým vývojovým stádiem a průzkumnou akcí. Po čase, kdy dítě zjistí, že tudy cesta nevede a zaklánění mu nedovolíte, experimentovat přestane.

 

- úvaz se časem povoluje

 

Možná jste šátek už při vázání nedotáhli dost těsně.

 Aktivní miminka si také dokáží šátek "vyvrtět", úvaz se jakoby povolí. 

Záleží také na konkrétním úvazu nebo na klouzavosti a vlastnostech šátku. 

Často přílišnou volnost úvazu zjistíte v okamžiku, kdy miminko přestane "pracovat", povolí svalíky a o látku se zapře celou vahou - třeba když usne. Najednou cítíte, že se mu ramínka hodně odlepila od vás, už není hrudníčkem přitisknuté těsně k vám. Záda se zakulatí až moc, miminko se jakoby schoulí samo do sebe, hlavička jde hodně do předklonu. Určitě šátek převažte a dotáhněte znovu a lépe. Stačí úvaz porozvázat do dotahovací fáze, trošku se zakloňte, aby se váha miminka na šátku trošku odlehčila a dotáhněte látku především v oblasti ramínek miminka tak, aby byl celý trup dítěte přitisknutí opět k vám. Uvidíte, že se i vám bude nosit o poznání lépe. 

Přílišné povolení úvazu a zhroucení miminka v šátku je třeba hlídat také kvůli poloze hlavičce - kdy je hlavička příliš v předklonu, miminku se může špatně dýchat. Vždy hlídejte, aby mělo volný nosík a pusinku a mělo přístup k čerstvému vzduchu. 

 

- chce mít rozhled a chce se nosit čelem vpřed

Težko říci proč, ale mnoho rodičů uvažuje nad tím, že by se dítěti líbilo nošení čelem dopředu a snaží se ho tak umístit i do šátku. Možná je to díky rozšíření klokanek, ve kterých je tato poloha stále k vidění. Možná je to snaha napodobit nošení na rukou. Nošení čelem vpřed s nožičkama, které visí dolů, doporučit nemůžeme.

Připomeňte si hlavní zásady vertikálního nošení, o kterých jsme psali na začátku. Pokud miminko usadíme na skrčené pruhy látky, budou mu nožičky viset dolů a k "M" poloze, která je šetrná vůči kyčlím, nemůže být ani řeč. Dítě celou vahou spočívá na oblasti genitálií. Pokud se podíváme zboku, je vidět, že šátek tlačí pánev směrem dozadu a pruhy látky, které dítěti drží ramínka je také tlačí směrem dozadu. Miminko se tak prohýbá do luku, což je pro něj poloha velmi nevhodná. Jeho hlavička je nechána napospas, jakmile se unaví, nemá dítě šanci odpočinout si a o něco si jí opřít.

Nošení v šátku se od nošení na rukou liší hlavně v tom, že se nejedná o pár minut ale o desítky, někdy hodiny. Miminko nošené před rodičem čelem vpřed je vystavováno obrovskému množství podnětů, kterým nemá možnost utéct schoulením se k nosící osobě a zachumláním se do látky. Vy o miminku nemáte velký přehled a ani ono s vámi nemůže udržovat oční kontakt, nemůže s vámi komunikovat. Nošení čelem dopředu se nedoporučuje ani z psychologického hlediska.

 

Tento článek měl shrnout základní zásady vertikálního nošení a poradit vám s nejčastějšími komplikace s touto polohou spojenými. Snad upozornil na některé momenty a doufám, že vám byl alespoň trochu prospěšný.

Pokud si nejste vašim vazačaským uměním jistí, určitě využijte možnosti probrat problémy na diskuzním fóru, můžete také vložit fotografii do fotogalerie a zkusíme úvaz společně zkontrolovat :)

Věra Kalousková
NošeníDětí.cz

Podobné články


Přidejte komentář

Buďte první, kdo okomentuje "Nosíme miminko "v sedě""
Pole označené hvězdičkou jsou povinná. *Recenzenti nyní nejsou ověřováni, recenze nemusí být jen od našich ověřených zákazníků.


KOŠÍK

Váš nákupní košík je prázdný.